Látóút program Bérbaltaváron, Nagytilajban

A Magyar Közösségépítők Értékszövetsége Egyesület által szervezett Közösségépítő Kultúránk kétnapos látóút programjának keretében 2024 augusztus 7-8-án Ják-Bérbaltavár közös partnerségben fogadta a Heves és Győr-Sopron vármegyéből érkezett közösségfejlesztőket, népművelőket  és polgármestereket. Bérbaltaváron a Nagy Gáspár Alapítvány volt a fogadófél  és immár jól bevált gyakorlatként a Vasvári Játékszínnel, a helyi és a Nagytilaji önkormányzattal, valamint önkéntesekkel együtt dolgoztak a rendezvényen. Az egész nap arról szólt, hogy a vers (Nagy Gáspár költészete, művei, kultusza) miként lehet a közösségfejlesztés része?  Milyen jó gyakorlatokat vihetnek magukkal a látogatók?  (Verskocka összerakás, közös verselés a Petőfi körtefánál, versfák és verspadok szerepe a verslevelekkel).
A Heves megyéből érkezett vendégek Kő Pál özvegyének, Halassy Csilla szobrászművésznek az ajándékát is magukkal hozták az Emlékházba; Kő Pál szobrászművész által 2008-ban készített Nagy Gáspár dombormű eredeti gipsz formáját.

Az alábbiakban Gergyéné Szakály Georgina – a baltavári szülőház ihlette – gondolatait közöljük:

Pókfonalaim

Egy régi ház régi konyhájába belépni, nekem mindig izgalmas utazás.
Az ajtót óvatosan hajtom be magam mögött, nehogy kiszökjenek az ősök bent rekedt sóhajai. Ablakot nyitok, s a vaskampóval beakasztom az itt-ott gittet engedett üvegtáblákat. Kint még perzsel az augusztus, az ablak alatt álló besztercei szilva hamvas kékjei már az őszt idézik. Ki tudja hány rétegben pattogzik a párkány olajfestése, furcsa – játékos foltokat karistolva a fába. Lehet, minden meszeléskor újra festette a ház gondos asszonya. A fehér festék itt-ott vaj színűre váltott már. Időrétegek vallanak a múltról. Mennydörgős, villámokat cikázó nyári viharban könyökölt-e ott valaki két kezét imára kulcsolva? Mormolta-e a haragos ég felé „csendes esőt adj uram… a gabna még lábon…, s az emberem is odakint a mezőben!”. A stokedlit odatolva, ügyeskedett e valaki a varrótűvel, hogy azt az égtelen nagyra rojtolódott szakadást befoltozza? Gyűszűs ujj koppantot-e ott, hogy elkergesse a lábas jószágot, akik szerették a házfalak tövét kapirgálni? Hányszor terítették ki ott a kalendárium lapjait, hogy a beszökő fényeknél valami fontosat, valami nagybecsű eseményt bejelöljenek? A jeles napokat kalendárium nélkül is jegyezték. A disznó malacozást, ellést, s esett-e, fújt-e, fagyott-e bizonyos napokon, no, azt biztosan fölirták, hogy legyen miből jósolni az elkövetkezendőkre. S azt is, hogy hány csirkével, tojással s más egyebekkel járultak hozzá az utcavégi lányka lakodalmához.

A párkány alatt árván maradt két kis sámliról egy gyerekember biztosan felérte az ablaküvegeket. Téli hajnalokon beköszöntek-e ott a jégvirágok, hogy aztán a sparhelt duruzsolása feloldja a csillogásukat? Az apró újjbegyek húztak-e pára rajzokat az üvegen? Az asztal köré tolt stokedliken az étkezéseknél milyen egyenes derékkal kellett ülni, s a legegyszerűbb ételért is hálát adni.

Aztán, 1956-ban, amikor messziről jött, idegen emberek igyekeztek a postaúton, s minden gyereket már jóval az esti Úr angyala harangszó előtt beparancsoltak a házba, akkor olyan reményteli titokzatos összehajlások voltak e fölött az asztal fölött. Szó nem hallatszott ki, csak a stokedli lábak keserű élességgel nyikorgó zenéje, ahogy mind közelebb húzták egymáshoz a suttogva beszélgető komák. A fehérnép talán a sparhelt mellett strázsálta a lángot, s féltőn kapott magához egy – egy hangosabb szót. Inkább hallgatná a vasárnapi mise utáni ultizás majdnem káromkodásba hajló kacifántjait, mint ezt a bizonytalan bizonyosságot amiről a férfiemberek ölükbe ejtett sapkájukat gyűrögetve disputálnak.

S mennyi ünnepi pillanatot is látott ez az asztallap! Porcelános ebédeket, amikor alig fértek köré egy-egy ünnepen. Aranykarikákat gőzölgő húslevesek illata kúszott be minden apró résébe. S a lap alatt megbúvó gyúrótábla is meséket rejt.

A sparhelt most egy varrottassal letakarva, régen sült a redlijében kőttes prósza. De az utolsó szidolozás illata még az orromba szökik, s magam előtt látom a kezet, ahogy a fekete porral a platnit tisztogatja a kiszökött mácsik víz, az oda csöppent rántás foltjaitól. A kredenc még eredeti színében uralja a csöppnyi helyiséget. Az íves üvegvitrin polcán a horgolt csík ma is hófehér virulásban dísze, éke a konyhának. Gondosan, rajzszöggel van oda rögzítve. A finom kézimunka, s a gyári fémszög találkozásánál halvány rozsda glória hirdeti az idő múlását. A csörgő vekker már nagy időket kiszolgált, mutatói pihennek. Volt idő, mikor megelőzték a déli harang szavát. Olyankor munkától meggémberedett ujjak próbálták tisztességes, pontos járásra beigazítani. Ilyenkor hangos szóval került emlegetésre az a ’mehánikus’, aki csak bolhányi tekerő gombot illesztett erre a szerkezetre. A porcelán kancsók belső mázában apró hullámokat töredezett az idő. Kisasszony napján a búcsúra haza sereglett rokonság apró népeinek talán ezekben keverték az illatos, zamatos, kert végiben termett málnaszörpöt. Csak úgy, buborék nélkül, édes kútvízzel.

A sarokban egy pók ereszkedik, hosszan, méltóságos nyugalommal. Nyugalommal, ahogy élnünk kellene, amíg elpereg az idő tárgyak, emberek, s mindenek fölött. Amíg a mindenség részei leszünk, földi jeleket hagyva magunk után.

Virágot hagyok magam után, csak egy szálat az asztalra állított üvegcsébe. Élénk sárgája mögé bújtatom az időt mérő vekkert. Mert mielőtt kilépek…csak egy pillanatra, álljon meg az idő, csak addig…